top of page

ESB INFO 9-2023

Syyskausi on lähtenyt tohinalla käyntiin. Harjoitus- ja peliryhmissä on hyvä meininki. ESB:n valmennusosasto on saanut lisävahvistusta, kun indonesialainen Alan Afwanil on päässyt aloittamaan työskentelyn ryhmissä. Syyskaudella järjestetään paljon tapahtumia, mm. kansainvälinen Finnish Youth sekä Arctic Open (maailman kärkipelaajien kisa) ja ESB GameJam. Lokakuussa järjestetään ESB goes Arctic -sulkapalloleiri sekä perinteinen koululaisten syyslomaleiri. Uudet seurapaidat ja muut seuravaatteet ovat tilattavissa. Kansallista valmentajapäivää juhlistetaan maanantaina 25.9. Päivää aikaisemmin, sunnuntaina 24.9. vietetään ESB:n seurapäivää. Tervetuloa pelaamaan, tapaamaan seuran valmentajia ja johtokuntaa. Tapahtumassa on tarjoilu.

FOREVERIN AUKIOLOAJAT: Forever Matinkylä on päivittänyt aukioloaikojaan. Forever on auki päivittäin maanantaista sunnuntaihin kello 05:00-23:00 Asiakaspalvelun aukioloajat Maanantai - torstai klo 10.00 - 20.00 Perjantai klo 9.00 - 18.00 Lauantai klo 10.00 - 14.00 Sunnuntai suljettu Forever Matinkylä on ottanut käyttöön magneettikortit ja numerokoodin asiakaspalvelun aukioloaikojen ulkopuolista käyttöä varten. Asiakaspalvelun ollessa kiinni, tapahtuu sisäänpääsy halliin Foreverin takaovesta. Foreverin klubijäsenet pääsevät sisään kortilla tai vuorovarausten yhteydessä saatavalla numerokoodilla. ESB:n ohjattujen ryhmien ohjaajat päästävät ryhmäläiset sisään halliin 10min-5min ennen vuoron alkua. Toivomme, että kaikki pelaajat ovat paikalla ajoissa. Ohjaaja tarkistaa tilannetta kauden alussa useammin, mutta ei voi kesken harjoitusten poistua tarkistamaan tilannetta ovelta.CLASH OF CLANS ARCTIC OPEN (10.-15.10.2023)

Maailman sulkapalloliiton (BWF) Super Series 500 -tason huippukisa Arctic Open pelataan Suomessa lokakuussa. Pelipaikkana on Vantaan Energia Areena. Kauden pääkisassa ovat mukana lähes kaikki maailman huippupelaajat. (mm. maailman ykköspelaaja, tanskalainen Viktor Axelssen). Kilpailusivu: https://www.arcticopen.fi/fi/

Kisaliput ovat myynnissä: https://www.lippu.fi/artist/arctic-open/ LIITY MUKAAN ESB:n JUNNUJEN ARCTIC OPEN -KANNUSTUSPORUKKAAN – JUNIORIT KATSOMAAN HUIPPUKISAA ILMAISEKSI: - Tiistaina 10.10. klo 9-22 - Keskiviikkona 11.10.klo 9-22 - Torstaina 12.10. klo 10-22 Ilmoittaudu erikseen jokaiselle haluamallesi päivälle ESB:n myClubin kautta. https://esb.myclub.fi/flow/events/public (löytyy helpoiten päivämäärän perusteella kalenterista) Voit myös ilmoittautua osoitteella Sami@esb.fi ! Ottelut alkavat aamupäivällä ja loppuvat illalla. Pelaajien tulee itse huolehtia matkustamisesta Energia Areenalle ja sieltä kotiin. Mikäli nimesi on listalla, voit tulla mukaan heti aamusta tai liittyä mukaan koulupäivän jälkeen. ! Areenalla saapuessa pelaaja ilmoittaa nimensä ja seuransa infopisteellä. ESBiläiset ohjataan oikealle paikalle kisakatsomossa. Paikalla on myös useita ESB:n valmentajia.


KILPAILUTOIMINTA: Oletko kiinnostunut kilpailemisesta? Lue kattava tietopaketti ESB:n sivuilta: https://www.esb.fi/competition 1. Lue opas 2. Osta lisenssi ja vakuutus www.suomisport.fi 3. Vahvista liittyminen pelaajarekisteriin saamasi sähköpostilinkin kautta. 4. Rekisteröidy Badminton Finland Tournamentsoftware -järjestelmään http://badmintonfinland.tournamentsoftware.com 5. Ilmoittaudu kilpailuihin ! Lisätietoa ESB:n valmentajilta


ESB GOES ARCTIC -CAMP SULKAPALLOLEIRI 7-8.10.2023

Tervetuloa mukaan sulkiksen huippuleirille Foreveriin. Leirin päävalmentajina ovat indonesialainen Teguh Santoso, Alan Afwanil Hakim sekä Sami Parikka ja apuohjaajia. Tule treenaamaan kanssamme ja kokemaan pohjolan sisu ja arktinen henki yhdistettynä indonesialaiseen makeaan tulisuuteen. Ryhmät jaetaan tarvittaessa tasoryhmiin. Kilpapelaajille on oma räätälöity treeniohjelmansa. Pvm: 7-8.10.2023 Aika: Lauantaina 10:00-18:00, Sunnuntaina 9:00-16:30 Paikka: Forever Matinkylä, Matinkartanontie 1, 02230 Espoo Hinta: 150€ leiri (Sisältää valmennuksen, kentät, pallot, lounaan, välipalat) Ilmoittautuminen: https://bit.ly/ARCTICCAMP2023 ESB:n pelaajien ilmoittautuminen leirille ESB:n myClubissa. Lisätietoja: Sami Parikka / Sami@esb.fi

SYYSLOMALEIRI JUNIORIPELAAJILLE 16.-18.10.2023

Leiripäivän perusohjelma pitää sisällään sulkapalloharjoittelua, vapaata pelaamista, fyysistä harjoittelua ja oheisliikuntaa. Pienpelit, kisailut ja taitohaasteet tulevat varmasti kaikille tutuiksi. Leirille voivat osallistua kaikki sulkapallosta kiinnostuneet junioripelaajat. Ryhmät jaetaan aina tarvittaessa ikä- ja taitotason mukaan. ! Samaan aikaan järjestetään leiritystä myös kilpapelaajille. Pvm: 16.-18.10.2023 Aika: 09:00-14:00 Paikka: Forever Matinkylä Matinkartanontie 1, 02230 Espoo, Hinta: 40€/päivä (110€/3päivää). (Sis. valmennuksen, kentät, pallot, lounaan) Ilmoittautuminen ESB:n myClubissa. Lisätietoja: info@esb.fi / Sami@esb.fiNELINPELILEIRI SENIOREILLE 23.9.2023 Suomen Sulkapallovalmentajat ry järjestää nelinpelileirin senioripelaajille lauantaina 23.9. Leirit on tarkoitettu kaikille yli 35 -vuotiaille, kilpapelaamisesta hiukankin kiinnostuneille. Leirille mahtuu 20 pelaajaa. Pvm: La 23.9. Aika: 12:00-14:00 treeni / 14:00-15:00 tauko / 15:00-17:00 treeni Ilmoittautumiset: sulkis.sylvi@gmail.com Leirin hinta: 35€ (sis. kentät, pallot, valmennuksen sekä banaanin ja kahvin) Maksu: viikkoa ennen leirin alkua Suomen Sulkapallovalmentajat ry / FI22 5723 0220 2222 07 / OKOFIHH Päävalmentajana PEXI alias Pekka Sarasjärvi (apunaan Wiola ja Sylvi)ESB GAME JAM - avoin pelitapahtuma kaikille sulkapallon harrastajille Tule mukaan ESB:n GameJam -tapahtumaan, jossa jokainen pääsee pelaamaan otteluita omatasoisten pelikaverien kanssa. ESB Game Jamissa pelataan sulkapalloa kaksin- ja nelinpelinä. Mukaan voi tulla yksin tai yhdessä pelikaverin kanssa. Aikuisten pelit pelataan lohkoissa ja jaetaan tarvittaessa tason mukaan. Junioritapahtumassa ohjaajat auttavat löytämään sopivia pelivastuksia ja -kavereita pelikierroksille.

Tulevan kauden ESB Game Jam -tapahtumat: - Sunnuntai 24.9 - Ilmoittautuminen 24.9. tapahtumaan. ESB-Päivä! - Sunnuntai 8.10. - Ilmoittautuminen 8.10. tapahtumaan. - Lauantai 18.11. - Ilmoittautuminen 18.11, tapahtumaan. - Lauantai 2.12. - Ilmoittautuminen 2.12, tapahtumaan.. Ilmoittautuminen Ilmoittautumislomakkeen kautta. Ilmoittautuminen GameJamiin tapahtumaa edeltävänä torstaina klo 18 mennessä! ! Su 24.9. tapahtumaan edeltävänä perjantaina klo 18 mennessä.

! Aikuisten tapahtuma kello 10:00-12:30 ! Nuorten (14-17v.) ja tapahtuma kello 10:00-12:30 ! Junioripelaajien (7-13v) tapahtuma kello 12:30-15:00

Kaikki junioritapahtumaan osallistuvat pelaajat palkitaan. Tapahtumassa on tarjoilu. Tapahtuma on ilmainen ESB:n ohjatuissa ryhmissä harjoitteleville. Muille hinta on 10-15€

CJS - CITYJUNNUSULKIS - Matalan kynnyksen kilpailutapahtuma junioripelaajille. https://www.sulkapallovalmentajat.fi/Cityjunnusulkis/ Osallistua saavat kaikki alle 19-vuotiaat juniorit! Ikärajat vuonna 2023 ovat:

  • nuorempien ryhmä, ilmoittautuminen klo 9.00: 2011 syntyneet ja nuoremmat Pelit klo 10:00-13:00

  • vanhempien ryhmä, ilmoittautuminen klo 11.30: 2005-2010 syntyneet. Pelit alkavat joustavasti nuorempien lopettaessa ja pelit päättyvät noin 15.00 mennessä.

Tulevan kauden Cityjunnusulkis -tapahtumat: - Lauantai 16.9. – ilmoittautuminen 16.9. - Lauantai 4.11. – ilmoittautuminen 4.11. - Lauantai 16.12. – ilmoittautuminen 16.12. Ilmoittautuminen: Ennakkoon viimeistään tapahtumaa edeltävänä keskiviikkona klo 18:00 mennessä ESB:n ilmoittautumislomakkeella (nimi, syntymävuosi, arvioitu pelaajan taso) ! Ilmoittautuminen on mahdollista myös kilpailupaikalla. Tapahtuma on maksullinen, 17€/pelaaja. ESB tukee ilmoittautumismaksuja.ESB:n SEURAVAATTEET:

ESB:n Forza -seuravaatteet nähtävissä ja tilattavissa ympäri vuorokauden https://martekman.fi/seurat/esb/ Saatavilla myös uusia väri- ja kokovaihtoehtoja sekä muita tuotteita. Tilauksen yhteydessä voit myös painattaa tuotteeseen nimesi. Tilaukset toimitetaan matkahuollon kautta tai sovitusti.

ESB:n PALLOMYYNTI: Välitämme jäsenillemme sulkaisia palloja käytettäväksi omissa peleissä. Tyypillisesti seuran harjoituksissa käytetään seuran palloja, eikä omia tarvitse tuoda mukanaan. Meillä on myynnissä Li-Ning, RSL ja Victor -merkkisiä palloja.

Jos haluat omaan käyttöösi sulkapalloja, voit tilata niitä seuraavasti:

https://www.esb.fi/shuttlesale

ESB BLOG / CALENDAR / ESB GROUPS / GENERAL Näiltä sivuilta saa paljon vastauksia pävittäisiin kysymykssiin seuran toiminnasta..


ESB:n toimintaa ja touhuja voit seurata myös

Instagramissa ”ESB_sulkapallo”

Facebookissa: ”ESB:n Facebook -sivut.

Коментари


bottom of page